Dnes: Zavřeno
info@orkys.cz Stavební činnost +420 774 234 443 Péče o zeleň +420 721 655 218

Živé ploty

Živé ploty – jsou živé stěny vytvořené z jehličnatých nebo listnatých dřevin. Jejich cílem je vytvořit hustou bariéru, která oddělí zahradu např. od nežádoucího pohledu.

Jsou tvarované nebo volně rostoucí (bez zásahů). Tvarované živé ploty bývají poměrně úzké a husté. Voleny jsou tam, kde je nedostatek místa. Vhodné jsou pouze druhy snášející pravidelný řez. Řez probíhá zpravidla 1x ročně, v případě potřeby i 2x. Boční stěny je vždy nutno stříhat kónicky tak, aby nedocházelo k vyholování spodních částí nedostatkem světla.

Volně rostoucí živé ploty se používají všude, kde máme dostatek prostoru. Jsou to především listnaté keře různých barevných odstínu, hustě kvetoucí, často s nepřehlédnutelnými plody.

Pro opadavé listnaté živé ploty lze použít například: dřišťál thunbergův, záhonové mnohokvěté růže, vrbu purpurovou, svídu bílou, svídu krvavou, ptačí zob obecný, ptačí zob vejčitolistý, šeřík obecný, šeřík čínský, habr obecný, lísku obecnou.

Pro neopadavé listnaté živé ploty lze použít například: dřišťál bradavičnatý, dřišťál juliin, zimostráz vždyzelený.

Pro jehličnaté živé ploty lze použít například: zerav západní, smrk ztepilý,smrk pichlavý, jalovec prostřední, tis japonský,tis červený, borovici kleč.

Skalky – je to útvar napodobující horskou nebo skalní přírodu.

Drobné zahradní a vodní stavby – Zahradní stavby jsou nedílnou součástí zahrady. Každý z Vás si chce na zahradě sednout a pokochat se pohledem, nebo večer něco ugrilovat. Mezi nejčastější stavby patří pergoly, altány, kašny, fontány, rybníčky, jezírka, okrasné dělící stěny, konstrukce pro popínavé rostliny, oplocení, udírny, krby, skleníky, houpačky, aj.