Dnes: Zavřeno
info@orkys.cz Stavební činnost +420 774 234 443 Péče o zeleň +420 721 655 218

Péče o zeleň – pěstování a prodej vánočních stromků ve Frýdku-Místku

Péče o zeleň – pěstování a prodej vánočních stromků ve Frýdku-Místku

V dubnu letošního roku jsme založili vlastní plantáže pro pěstování vánočních stromků a okrasné zeleně.

Plantáž vánočních stromků se nachází v okrese Frýdek-Místek. Na plantáží vánočních stromků pěstujeme zejména smrk pichlavý (Picea pungens) a jedli kavkazskou (abies nordmanniana). Sazenice jsme nakupovali od místních školkařů přímo v okrese Frýdek-Místek.

Hlavním důvodem založení vlastní plantáže je rostoucí poptávka po kvalitních vánočních stromcích. Chceme uspokojit požadavky místních obyvatel (okres Frýdek-Místek, Nový Jičín, Ostrava) a přitom nechceme dovážet vánoční stromky ze zahraničí. Čeští pěstitelé sami nestačí pokrýt poptávku a stále pochází značná část vánočních stromků z dovozu, nejvíce z Dánska a Německa.

Kvalita vánočních stromků z prořezávek je dnes většinou neuspokojivá, navíc těchto stromků je poskrovnu a nabídka dřevin je omezena pouze na běžně v lesích vysazované druhy.

Důležité je vědět jak vánoční stromky vypěstovat - představa, že se stromek zasadí a sám vyroste je mylná a mnoho pěstitelů skončilo tak rychle jak začalo. Vypěstovat kvalitní stromek je otázkou výběru vhodné dřeviny a provenience, dále věnovat po řadu let stromkům intenzivní péči, stromky tvarovat a pak až po 6-10 letech je možno stromky sklízet.

Mezi velmi důležitou péči patří tvarování vánočních stromků, ochrana proti buřeni, houbovým patogenům, hmyzím škůdcům a zvěři.

Stromky, které zatím prodáváme na svých prodejních místech nakupujeme od pěstitelů z okresu Frýdek-Místek, případně z blízkého okolí. Chceme se bránit dovozu stromků ze zahraničí a z tohoto důvodu budeme mít snahu plantáže dále rozšiřovat.